Nume
Email
Categoria din care vrei sa primesti
evenimente
Cea de-a treia ediție a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX, Medgidia 2019, aproape de start

Cea de-a treia ediție a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX, Medgidia 2019, aproape de start(888)

Primăria municipiului Medgidia organizează în perioada 02 - 05 mai 2019, pe Stadionul Municipal „Iftimie Ilisei”, cea de-a treia ediție a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX, Medgidia 2019.

Municipiul Medgidia de astăzi se află pe pământurile dintre Dunăre și Marea Neagră, care purtau cândva numele de Scythia Minor, meleaguri din inima Dobrogei, locuite de geţii conduși de regele Dapyx în urmă cu mai bine de două milenii.

Locuitorii Medgidiei cinstesc memoria acelor vremuri glorioase prin organizarea Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX, care readuce în prezent toate perioadele înaintate ale istoriei, din vremea antică și până în contemporaneitate. Festivalul poartă şi păstrează viu numele regelui Dapyx, un străvechi, înțelept și viteaz cârmuitor al acestor ţinuturi, un erou care a refuzat să devină vasalul Imperiului Roman și a luptat până la capăt în bătăliile sângeroase din perioada 29 - 28 îHr.

Evenimentul devenit deja tradiție se desfășoară sub sloganul „La Medgidia, eroii nu mor niciodată!” a câștigat notorietate atât la nivel național cât și internațional. Ca dovadă a valorii și profundei sale semnificații pentru întreaga regiune dobrogeană, în perioada 2019 - 2020, Festivalul de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX este finanțat din fonduri europene nerambursabile, prin proiectul “Culture in Eternity”, cod proiect RO-BG 423.

Devenit unic prin diversitatea epocilor istorice reconstituite de asociaţiile de profil participante – antichitate, antichitatea târzie, evul mediu, epocile modernă şi contemporană – evenimentul se va întinde pe o durată de 4 zile, fiecare zi având programate o serie de activităţi specifice. Aceastea se vor desfășura în taberele asociațiilor de reconstituire istorică participante la manifestare, satisfăcând atât curiozitatea publicului larg, cât şi a iubitorilor de cultură, a pasionaţilor de istorie, de meşteşuguri tradiţionale, de armament şi de lupte demonstrative.

La finalul fiecărei zile de festival, iubitorii de spectacole vor fi încântaţi să participe, în arena Stadionului Municipal “Iftimie Ilisei”, la concertele susținute de artiști consacrați ai muzicii românești.

Programul activităților desfășurate în cadrul Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX, Medgidia 2019:

Ziua I - Joi, 02 mai
18:00 - 19:00 Paradă desfășurată pe arterele principale din municipiul Medgidia, cu plecare din poarta stadionului din str. Poporului - str. Rahovei - str. Tineretului - Str. Decebal - str. Tudor Vladimirescu - Str. Republicii - Str. Poporului - acces Poarta Stadion Municipal;
19:00 - 19:30 Deplasare la stadion şi poziţionarea pentru ceremonia de deschidere;
19:30 - 19:45 Ceremonia de deschidere a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX
19:45 - 20.00 Retragerea asociațiilor de reconstituire istorică de pe stadion;
20:00 - 23:00 Momente artistice susținute de ansambluri de dans naționale și internaționale; Prezentator: Dan Cojocaru.

Ziua II - Vineri, 03 mai - perioadă reconstituită – ANTICHITATE
10:00 - 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din antichitate, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul;
15:30 - 16:30 Echiparea combatanţilor antici pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:30 - 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 - 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică antică şi a echipamentului militar de epocă;
17:20 - 17:30 Dansuri antice;
17:30 - 18:00 Prezentarea asociaţiei Ludus Tomitanus şi a echipamentului gladiatorilor, lupte de gladiatori în arenă;
18:00 - 18:20 Prima bătălie: Ultima luptă a regelui Dapyx;
18:20 - 18:50 A doua bătălie: Invazia Barbarilor;
18:50 - 19:20 Dansuri și ritualuri antice;
19:20 - 19:45 A treia bătălie: Lupta tomitanilor cu goţii;
19:45 - 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 - 23:00 Concert: Damian & Brothers, Tharmis Orchestra, Taraful din Clejani;
Prezentator: Mircea Taiss.

Ziua III - Sâmbătă, 04 mai - perioadă reconstituită - ANTICHITATEA T RZIE ȘI EVUL MEDIU
10:00 - 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din Evul Mediu, atrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul, fotografii;
15:30 - 16:45 Echiparea combatanţilor reprezentativi pentru Antichitatea Târzie și Evul Mediu pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:45 - 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 - 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Antichitatea Târzie și Evul Mediu şi a echipamentului militar de epocă;
17:20 - 18:30 Lupte demonstrative, reconstituire bătălii, Lupta de la Adrianopole între goți și legionarii târzii pentru Antichitatea Târzie;
18:30 - 19:30 Lupta medievalilor cu otomanii pentru perioada Evului Mediu;
19:30 - 20:00 Salutarea publicului, ședință foto, ieşirea de pe stadion a asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Evul Mediu şi retragerea acestora în tabere;
20:00 - 23:00 Concert: Orchestra Națională Valahia, dirijor Marius Zorilă, Lavinia Goste, Ansamblul Plăieșii și Nicolae Gribincea, Petrică Mîțu Stoian
Prezentator: Văru’ Săndel.



Ziua IV - Duminică, 05 mai - perioadă reconstituită - EPOCILE MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ
10:00 - 15:30 Activităţi în taberele tematice: ateliere, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiunea cu publicul și fotografii;
15:30 - 16:30 Echiparea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din perioada Unirii Principatelor și din Primul Război Mondial pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:30 - 17:00 Deplasarea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pe arena stadionului şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 - 17:20 Prezentarea asociației care reconstituie perioada Unirii Principatelor și a echipamentului militar;
17:20 - 18:30 Prezentarea asociațiilor care reconstituie perioada din Primul Război Mondial, prezentare de uniforme, arme, echipamente și simularea unei bătălii;
18:30 - 19:00 Intrarea în arena stadionului a tuturor asociaţiilor şi poziţionarea lor pentru ceremonia de închidere a festivalului;
19:00 - 19:15 Ceremonia de închidere a festivalului;
19:15 - 19:30 Pregătirea celor două tabere pentru marea bătălie cu perne și invitarea publicului în arena stadionului;
19:30 - 19:45 Marea bătălie cu perne;
19:45 - 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 - 23:00 Concert: Smiley, Elena Ghoerghe, Irina Rimes;
Prezentator: Aurelian Temișan;
23:00 - 23:30 Foc de artificii.

Asociațiile de reconstituire istorică participante:
1. Asociația Culturală Tomis din Constanța împreună cu colaboratori din grupul din
Medgidia și Asociația „Edelweiss Ost" din București;
2. Asociația Cavalerul Danubian din Craiova;
3. Truverii;
4. Asociația Amicii Muzeului din Zalău;
5. Asociația Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana din Brașov;
6. Asociația Tradiția Militară din București;
7. Asociația Castrum Novis din Sibiu;
8. DVX Anticae din Bulgaria;
9. Mos Maiorum Ulpiae Serdicae din Bulgaria;
10. Ordinul Cavalerilor de Mediaș;
11. Cavaleria teutonă;
12. Vulturii din Țara Calatei;
13. Asociația Enciclopedia Dacică din Alba Iulia;
14. Asociația Tradiții Ostășești din București;
15. Grupul de dans „Balkandzhiyche” din Bulgaria;
16. Asociația Astra Dobrogeană;
17. Asociația Dobrogea Străbună;
18. Cercetașii marini din Constanța și Medgidia.

 

Adauga un comentariu

Aboneaza-ma la comentarii

Editorial

Gruparea MAZĂRE la INTERN, MOGA la INTERNE!
scris de Lucian Cristea
Într-o imagine simbol, senatorul Nicolae Moga apare într-o poziție nefirească cu degetul mijlociu de la o mână ridicat ostentativ în(...)
citeste mai mult

Cele mai recente comentarii