Nume
Email
Categoria din care vrei sa primesti
sport

În meciul nr.5 al Cupei Mondiale din Brazilia: COLUMBIA a spulberat GRECIA, cu 3 - 0 (1 - 0)(1642)

În primul meci al celei de-a treia zile a turneului final al Cupei Mondiale la fotbal, din Brazilia (totodată şi primul din Grupa C), cei care s-au calificat (cu două victorii, în baraj) în dauna României, adică echipierii „naţionalei” GRECIEI, au întâlnit COLUMBIA, pe „Estadio Mineirao”, din Belo Horizonte (oraş al minerilor, aflat pe val, din punct de vedere fotbalistic: „cocoşii” de la „Atletico Mineiro” sunt campionii „en titre” ai Americii de Sud, fiind deţinătorii trofeului Coppa Libertadores de las Americas”, în timp ce rivarii locali, „vulpile” de la „Cruzeios” sunt campionii ultimei ediţii, în Brazilia!).

Sub încurajările superentuziaste şi neîntrerupte ale „mării” galbene, de suporteri ai Columbiei, care ocupa(u) tribunele, aproape în totalitate, Columbia a dominat jocul, autoritar pe alocuri, neavând nicio problemă în a-şi adjudeca cele trei puncte, ale victoriei!

La finalul celui de-al cincilea meci al C. M. 2014, tabela de marcaj arăta: COLUMBIA – GRECIA 3 – 0 (la pauză: 1 – 0).

Au marcat, în ordine cronologică: Pablo Armero (minutul 5), Teofilo Gutierrez (min. 58), James Rodriguez (min. 93).

Deşi lipsiţi de câteva vedete (în primul rând „magicianul” Radamel Falcao, accidentat), columbienii au impresionat plăcut, fiind bine organizaţi în teren, disciplinaţi tactic, tehnici, ofensivi şi pregătiţi fizic corespunzător.
Par a fi favoriţi la câştigarea grupei, poate chiar capabili să avanseze în fauzele superioare: „sferturi de finală” cel puţin!...

În schimb, grecii „noştri” au dezamăgit... iar (în primele două participări la turneul final al C. M., au fost învinşi de 5 ori şi au obţinut o singură victorie, cu Nigeria, 1 -0; mai mult, în SUA, în 1994, au reuşit contraperformanţa de nu marca niciun gol, în trei meciuri, încasând, însă... 10!)!
Greoi, fără idei, greşind mult, chiar neforţat, parcă şi toropiţi de căldură şi obosiţi..., elenii s-au mulţumit cu două ocazii, între care şi o bară, şi... cam atât!
Singur, Antonios Samaras, de la „Celtic” Glasgow a mai mişcat ceva, în timp ce „blestemul” nostru din barajul de calificare, Mitroglu, introdus la jumătatea reprizei secunde, parcă era în vacanţă!...
Într-un cuvânt: o echipă îmbătranită, ...expirată practic, cu „pensionarii” Karagunis (37 de ani), Katzouranis (34 de ani) etc.!

Să ne amintim că... iarăşi jucăm cu grecii, în grupele de calificare la Campionatul European din 2016, meciurile începând în toamna aceasta!
Dar, fără îndoială, la toamnă, Grecia va veni cu o echipă nouă, mult întinerită, după C. M. renunţând, în sfârşit, la ultimii veterani care au adus în Elada (din Portugalia), în anul 2004, trofeul Campionatului European!

ÎN SFÂRŞIT, (ABIA!) a cincea partidă a C. M. a adus şi UN ARBITRAJ BUN, americanul Eric Geiger şi asistenţii săi făcându-şi bine datoria!

Cât despre spiritul ofensiv, acesta a fost menţinut, nimeni nu se apără obsesiv (dar... joacă Italia, la 01.00!), iar media de goluri, 3,75 pe meci până acum, chiar dacă a mai scăzut, foarte puţin, se menţine ridicată: 18 goluri în cinci partide, adică o medie de 3,6 goluri / întâlnire!

Celelalte trei meciuri ale… nopţii, practic, sunt: URUGUAY – Costa Rica (Grupa D, ora 22.00); ANGLIA – ITALIA (Grupa D, ora 01.00); Coasta de Fildeş – Japonia (Grupa C, ora 04.00).

Taguri: CupaMondiala, Brazilia2014, CampionatulMondialDeFotbal, CupaMondiala2014, CampionatulMondialDeFotbalBrazilia2014, CMFotbal, Anglia-Italia, Uruguay-CostaRica, CoastaDeFildes-Japonia, Columbia-Grecia, Manaus, BeloHorizonte, Recife, Romania,