Nume
Email
Categoria din care vrei sa primesti
sport

Coppa del Mondo - 2014: ARGENTINA s-a calificat în semifinale (1 - 0 cu Belgia) şi va juca cu învingătoarea din meciul OLANDA - COSTA RICA(1722)

Astăzi, sâmbătă – 5 iulie, de la ora 19.00 (a României), în capitala ţării gazdă, Brasilia, pe Estadio Nacional de Brasilia “Mane Garincha”, în prima partidă a zilei şi a treia (penultima) disputată în cadrul fazei “sferturilor de finală” ale ediţiei braziliene (2014) a turneului final al Campionatului Mondial de Fotbal:

BELGIA – ARGENTINA 1 – 0 (1 – 0).
A marcat: “vulpoiul” Gonzalo HIGUAIN, care, în minutul 8, a speculat excelent (a şutat din… instinct, fără se uite la poarta adversă!), o bâlbâială (deviere) a apărării belgiene, la limita propriului careu!
Este prima reuşită a valorosului atacant al lui A.C. Napoli (fost la “Real” Madrid, mulţi ani!), la acest turneu!
În minutul 4 al prelungirilor, când belgienii atacau ca disperaţii, cu fundaşii… vârfuri de atac, Lionel (“Leo”) Messi a scăpat, pe contraatac, singur cu portarul belgian Thibault Courtois, dar… vedeta din poarta lui “Atletico” Madrid a reuşit să apere în faţa celei a lui F.C. Barcelona!

Astfel, ARGENTINA ajunge în semifinalele C.M., pentru prima oară după… 1990 (Italia)!

Tot în acestă seară (noapte la noi), de la 23.00 (ora României), se joacă şi cea de-a patra (şi ultima) partidă din “sferturile de finală”: OLANDA – COSTA RICA (la Salvador de Bahia, pe Arena “Fonte Nova”).

După ce eliminat, în grupă, trei (3) foste campioane mondiale, cu şapte (7) tiluri la activ (Italia - 4, Uruguay - 2 şi anglia - 1), apoi Grecia (este advărat: după penalty-uri de departajare), în "optimi", echipei centro-americane i se spune, de către ziariştii români de sport, "Costa... FRICA"!

Învingătoarea acestui ultim meci din “sferturi” va întâlni ARGENTINA, în cea de-a doua semifinală, la Sao Paulo, miercuri – 9 iulie, de la 23.00 (ora României).

Reamintim că, în urma rezultatelor din primele două partied din “sferturi”, de ieri, vineri – 4 iulie (GERMANIA – Franţa 1 – 0 şi BRAZILIA – Columbia 2 – 1), avem deja stabilită prima semifinală: BRAZILIA – GERMANIA, care se va desfăşura marţi - 8 iulie, de la 23.00 (ora României), la Belo Horizonte.

Media reuşitelor per meci, de la începutul acestui turneu final, împărţind 161 finalizări (nu se includ cele din “penalty”-urile de departajare!) la 59 de confruntări (mai sunt alte 5) rezultă: 2,7.

Taguri: CoppaDelMondo, CupaMondiala, Brazilia2014, CampionatulMondialDeFotbal, CupaMondiala2014, CampionatulMondialDeFotbalBrazilia2014, GonzaloHguain, Higuain, LionelMessi, Messi, Courtois, RealMadrid, Brazilia-Columbia, Columbia-Brazilia, Franta-Germania, Germa,