Nume
Email
Categoria din care vrei sa primesti
info utile
Se furnizează apă potabilă cu program în satul Palazu Mic (comuna Mihail Kogălniceanu)

Se furnizează apă potabilă cu program în satul Palazu Mic (comuna Mihail Kogălniceanu)(326)

La nivelul sistemului de alimentare cu apă din localitatea Palazu Mic (comuna Mihail Kogălniceanu) s-a înregistrat în ultima perioadă o creștere semnificativă a consumului de apă potabilă, dar și o scădere a debitului de apă la nivelul sursei de captare subterană, ca urmare a fenomenului de secetă accentuată.

Din cauza cerinței crescute de apă de la consumatori, sistemele de stocare nu pot acumula suficientă apă pentru a asigura furnizarea în regim continuu. Astfel, pentru a permite înmagazinarea apei în rezervor, se impune sistarea periodică a furnizării în rețeaua de distribuție din localitatea Palazu Mic.

 

Începând de astăzi – 04 iulie 2024, programul de furnizare a apei va fi următorul:


Dimineața: 06.00 – 10.00
După – amiază: 17.00 – 22.00

 

Pentru a evita eventualele efecte negative cauzate de lipsa apei în perioada în care va fi sistată furnizarea apei, recomandăm abonaților să își creeze rezerve de apă potabilă pentru uz casnic.

Amintim tuturor consumatorilor din zonele afectate că folosirea apei în alte scopuri decât cel menajer duce la o creștere a consumurilor peste capacitatea maximă a sistemelor de alimentare cu apă, ceea ce duce la sistarea distribuției.

Recomandăm populației să utilizeze rațional apă potabilă, numai în scopurile prevăzute în contractul de furnizare a serviciului de alimentare cu apă, respectiv consum menajer pentru satisfacerea nevoilor gospodărești, și să evite folosirea acesteia în alte scopuri, cum ar fi: activități de agrement, activități agricole, irigatul grădinilor, spălatul teraselor, curților, pavajelor. Acest lucru cauzează dificultăți în asigurarea continuității furnizării apei. Echipele noastre fac tot posibilul pentru a gestiona eficient această situație și a asigura furnizarea apei potabile.

Folosirea rațională a apei și prevenirea risipei reprezintă o responsabilitate comună, a operatorului de apă și a tuturor consumatorilor!

  

OMD MAMAIA CONSTANTA
SCHIMBă-ți stilul de viață

Adauga un comentariu

Aboneaza-ma la comentarii
OMD MAMAIA
Labirint Residence Euro Vial Residence
Phoenicia Hotels

Editorial

Caviarii de carton s-au împușcat în picior...
scris de Mircea Lungu
De aceea nu caut vorbe pe ales, nici știu cum aș începe, astfel că nu pot spune cu precizie dacă este piciorul de extremă dreaptă sa(...)
citeste mai mult

Cele mai noi

Cele mai recente comentarii

UNPR-RSE
IMPExpert Birotică și Papetărie