Nume
Email
Categoria din care vrei sa primesti
dosarele timpul
CONSTANȚA ESTE ȘI ORAȘUL NOSTRU. Ești nemulțumit? Ai soluții? Ziarul Timpul te ascultă. Scrie-ne!

CONSTANȚA ESTE ȘI ORAȘUL NOSTRU. Ești nemulțumit? Ai soluții? Ziarul Timpul te ascultă. Scrie-ne!(4902)

Îți place Constanța? Îți place cum arată orașul? Îți place cum este condus? Îți place țara în care trăim?


Primim aproape în fiecare zi la redacție mesaje de nemulțumire de la cititori care văd cum lucrurile se degradează pe zi ce trece în orașul lor.

Facturile la întreținere sunt cele mai mari pe care le-am plătit vreodată în viața noastră, sunt mai mari ca în Londra și Paris, câinii fără stăpân fac legea pe străzi, cerșetorii au ocupat fiecare intersecție mare din oraș, fiecare ninsoare îl paralizează. E mizerie, multe trotuare sunt impracticabile, pe carosabil apar gropi pe care autoritățile nu le văd. Nu mai avem spațiu verde, în parcuri se construiesc blocuri și biserici, lângă apartamentele noastre se construiesc blocuri care ne fură soarele. Cazinoul a rămas o ruină, o pată pe obrazul Constanței. Locurile de joacă pentru copii sunt puține și supraaglomerate. Nu avem locuri de muncă, pentru că de peste zece ani nimeni nu s-a luptat să aducă investitori. Ne mândrim cu o Mamaie scumpă, care atrage tineri cu fițe din București, o stațiune care îmbogățește o mână de oameni. Nu mai avem decât un strop de cultură, și acest lucru îl datorăm unui ministru ungur care a salvat de la desființarea Teatrul Oleg Danovski. Cheltuim pentru acest domeniu 2,65 de lei pe an, pe cap de locuitor. Plătim zeci de milioane de euro pentru pachete cu pui și mălai pentru pensionari și pentru ghetouri pentru săraci, dar interescțiile sunt pline de cerșetori. Pentru noi, restul, nu face nimeni nimic.

Avem probleme cu birocrația. Oriunde mergem trebuie să dăm șpagă, de la medic la gropar. Stăm la cozi zi de zi, pentru că Guvernul, oricare ar fi el, nu e în stare să eficientizeze activitatea de la birouri. Când ne plătim taxele și impozitele suntem tratați ca sclavi. Completăm zeci de hârtii pentru cea mai mică problemă administrativă. Copiii noștri sunt educați de profesori din ce în ce mai nemotivați, mai prost plătiți. Polițiștii nu mai veghează la liniștea și siguranța noastră, ci doar la portofelul lor. În Constanța, unul din două cazuri are autor necunoscut. Suntem tâlhăriți în plină stradă, ni se dă în cap, casele ne sunt sparte. Când ne intermăm, plătim și hârtia igienică. În curând, nu vom mai avea nici doctori să le dăm șpagă, pentru că pleacă peste hotare. Oamenii mor pe stradă călcați de șoferi în comă alcoolică, pentru că justiția le dă drumul de fiecare dată când îi prinde. Șmecherii se angajează la stat cu șpagă, pe salarii călduțe, și ne râd în nas. Managerii privați fac afaceri pentru partidele care i-au susținut. Avem poduri care sunt un adevărat pericol public, avem autostrăzi care iarna se închid. Avem politicieni care mint cu nerușinare în campanie, care nu au muncit niciodată, dar au conturi grase în bănci. Își aduc aminte de noi o dată la patru ani. Suntem bătaia lor de joc.


Vocea noastră nu este auzită. NOI NU EXISTĂM.

Ziarul Timpul te invită să te faci auzit. Scrie-ți părerea și ea va fi publicată pe pagina noastră on-line. Critică, dar vino și cu soluții. Spune ce te nemulțumește și ce se poate face pentru a avea un oraș cât mai aproape de normalitate. Să încercăm să schimbăm împreună ceva.

Ne poți scrie pe pagina de Facebook oficială (Ziarul Timpul) sau pe adresa de email redactie@ziarultimpul.ro.
 

OMD MAMAIA CONSTANTA

Comentarii

Constantin
19-03-2014
Stimati prieteni!
M-am nascut in Constanta,imi place si IUBESC acest oras!Acest sentiment de iubire exista doar in sufletele nobile!Din pacate,RSM nu are,sub nicio forma,suflet!Omul are probleme grave,dintre care am sa enumar citeva:cultul personalitatii,inadaptabilitate sociala,carente in educatie,etc.M-am straduit sa folosesc expresii cit mai elegante,in asa fel incit sa poata fi citite!Sigur ca fiecare dintre noi are solutii,mai mult sau mai putin pertinente,insa pentru producerea unor efecte trebuie inlaturata cauza!Si printr-un singur mod se poate inaltura aceasta cauza!Prin vot...dar sa fie indeplinite si conditiile impartialitatii,precum si interzicerea "cadourilor" electorale!Asa sa ne ajute Dumnezeu!
mazare
13-03-2014
Sunt foarte multi oameni nemultumiti, dar nu au curajul sa zica nimic... Haideti sa organizam proteste si sa-l dam jos pe Mazare!!!!
laura
06-02-2014
Citesc si ma minunez cat poate suporte constanteanul abuzurile unui grup mafiot.Eu in ziua de 4 februarie 2014 mi s-a ridicat masina de pe trotuar, zona Macul Rosu, ca nu am lasat 1m pentru pietoni, astfel cand am coborat din bloc , eram sa fac infart, ca nu stiam unde este masina!Apoi sa-mi spuna vecinii ca au fost ridicata de catre politia comunitara, care cum spune antivorbitorul meu , este paltita din banii publici!
Am platit suma de 600 de lei si cu o aroganta mi se spune ca nu are pe unde trece pietonul , cand zapada era deoparte si de alta pe trotuar, asta nu s- a vazut, sa faca curatenie, dar sa ia banii cu japca se poate!Intrebare cat mai suportam acesti mafioti in jurul nostru sa se imbogateasca pe urma noastra sub diferite motive!Ce fac ei cu banii nostrii?
Daca tot ne amendeaza de ce nu creaza locuri de parcare?consider ca fiecare cetatan traieste o drama ,tot de la amarati iau banii si sunt pedepsiti, in timp de smecherii cu masini de lux, pot parca si pe strada oriund esi nu patesc nimic, lor nu le pune ruleta ca n-a respectat 1m pentru pieton!Poate daca ne unim toti cei care am fost pagubiti si furati de aceasta societate, poate miscam acest oras si scapam de acest grup mafiot
AM
02-02-2014
ULTIMA...a intrat sa curete strada din cartierul rromilor:) :( sarmanilor.....dar cand iesi dar cand iesi de la tigani in cartierul oamenilor normali gheata este de 10 cm pe strada. solutie : JOS MAZARE!!!
Bossmann Cozma-Troleu
31-01-2014
Bună seara, Constanța! Atitudinea pe care o abordează primarul în orașul Constanța, încă de la primul mandat al său, este cât se poate de deprimant, Mazăre Radu Ștefan nefiind decât o marionetă convinsă în mâna celor care încă din 2007 nu au făcut din țara noastră decât un adevărat calvar. Am mai spus-o și o spun încă, îmi doresc din tot sufletul ca România să părăsească zona Euro și zona NATO, organizații care pe lângă faptul că au o reclamă amăgitoare, nu fac altceva decât să ne pună viața în pericol. Și lucrul acesta a fost și este observabil pentru cine vrea să vadă acest lucru bineînțeles. Războaiele care se duc între diverse țări prin lume pentru îmbogățirea unor companii și sărăcirea altora, cât și manipularea fără scrupule pe care Uniunea Europeană o prestează la nivelul țării noastre cred că au depășit cele mai înalte praguri de admitere. Nu se poate să minți în continuu populația că tu investești și faci absolut totul pentru bunăstarea populației în condițiile în care taxele și impozitele cresc, iar salariile scad tot mai mult. De asemenea, trebuie să fii prea tâmpit să crezi că guvernanții noștri fac niște lucruri fără să fie întrebați de nimeni dacă e corect ce fac sau nu, în situația în care deși UE dorește bunăstarea oamenilor și ține într-adevăr la sănătatea oamenilor, trimițându-ne mai pe ascuns sau nu companii pentru ca să extragă nu știu ce zăcăminte din subsolul țării noastre, otrăvind apele subterane și râurile, în contextul în care se știe foarte bine că în SUA situația este mai mult decât alarmantă după toate aceste extracții și că oamenii aceea nu mai au nicio formă a condiției de trai acolo. Eu nu cred că dacă UE și-ar fi dorit bunăstarea cetățenilor, ar fi trecut așa cu vederea peste ce măgării fac guvernanții noștri. Nu cred asta! Până ca România să adere la Uniunea Europeană, orașul nostru se bucura de anumite spații verzi, exista și un transport eficient care putea fi îmbunătățit oricând, iar problema pierderilor de apă masive de la RADET chiar nu era luată în discuție și nici cu poluarea nu era o mare problemă, și chiar dacă pierderile la apă și energie electrică erau colosale, nu se punea problema plătirii de taxe și impozite astronomice pentru asta. Și până la urmă a face o investiție durabilă, nu cred că ar trebui să se ducă atâta tam-tam și prin presă și la televizor în vederea obținerii de fonduri + certuri între politicieni cu datul vina întotdeauna pe celălalt și arătând cu degetul către diverse categorii de cetățeni că ar fi de vină în toată chestia asta. ... O să ajungem să trăim în orașul acesta mai rău ca într-un penitenciar! Nici întreținerea în apartamente nu mai este adecvată, spațiile verzi dispar cu câte un metru pătrat în fiecare lună, aerul poluat produce cum știți foarte bine diverse afecțiuni ale corpului uman + viroze și altele care mai apar în atmosferă etc. Am vrut să-i spun multe domnului Mazăre atunci când a spus că ar trebui să lăsăm mașinile personale în fața blocului și să ne deplasăm cu transportul în comun, lucru care din punctul meu de vedere este o mare propagandă. Adică, după ce vii și distrugi în loc să modernizezi rețele de transport electric și vinzi fier vechi, iar banii ți-i pui în buzunar și mergi să te destrăbălezi sau aduci în oraș tot felul de pițipoance sau în Mamaia pentru ca să-ți promovezi nu știu ce nebunie din cap, asta chiar o atitudine agresivă la adresa orașului pe care îl conduci. Adică vii ca primar, distrugi absolut totul ce a mai rămas bun în oraș, și dupăce mai faci și alte rele pe lângă astea, apari în fața televizorului să spui că poluarea se face din cauza cetățenilor că folosesc mașini personale sau că vor să-și încălzească locuința corespunzător pe timpul iernii și să folosească apa pentru atribuțiile strict necesare care oricum nu sunt îndeplinite la maxim datorită jidanilor care ne învață că apa potabilă se termină și în nu știu cât timp nu o să mai avem apă nici măcar de băut. Unde scrie faptul că omul trebuie să folosească resursele naturale în mod foarte restrictiv și limitat, iar cei care conduc au voie să otrăvească toate apele cu diverse gărgăunii pe care îi au în cap? Unde scrie asta? Că de la Dumnezeu sigur nu e lăsat așa.
ciornianu ileana
30-01-2014
Buna ziua,Constanta ,din pacate nu a avut nici un primar adevarat.Se vad urmarile azi,cand avem ,pensionari care stau la mana lui mazare,asistati care iau banii degeaba,de ce nu-i scoateti la curatat trotuarele de zapada? Daca tot le platim niste bani sa dea si ei comunitatii care ii ajuta ceva in schimb! Avem o societate de salubrizare,ineficienta,care ia bani la greu! Exemplu:trec cu automatura prin mijlocul strazii,care oricum e curata. Solutie: Pe fiecare artera instituit un orar,de ex joi de la ora4-7 nu se parcheaza masinile pe carosabil si da atunci automatura e eficienta,nu consuma inutil,banii nostri ai contribuabililor.
claudiu
30-01-2014
Votati-ma pe mine si o sa scapati de toate grijile!!!provin din familie regala nu am nevoie de nici un cent de la confratii mei....

Adauga un comentariu

Aboneaza-ma la comentarii

Editorial

Vergile, nu te dai și tu în roată?
scris de Radu Vladimirescu
De 1 decembrie, primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, din vila sa de la Eforie, le-a făcut constănțenilor două cadouri pe c(...)
citeste mai mult

Cele mai noi

Cele mai recente comentarii